Редакція матеріалу від: 07.11.2023, 14:59

Дошкільна освіта повинна забезпечувати цілісний розвиток дитини, її фізичні, інтелектуальні та творчі здібності через виховання, навчання, соціалізацію та формування необхідних життєвих навичок (частина 1 статті 11 Закону України “Про освіту” ).

Відвідування закладу дошкільної освіти – важливий етап у житті дитини. Адже до цього вона вже володіє певними навичками взаємодії з сім’єю, а здебільшого саме в дитсадку дитина набуває основних навичок соціальної взаємодії з однолітками та іншими дорослими. Тож поки батьки на роботі, їхня дитина і в безпеці під наглядом фахівців, і здобуває необхідну дошкільну освіту.

Кожна дитина має право на місце в закладі дошкільної освіти. Пояснюємо, як зареєструвати дитину до дитсадка, за яких умов у вашої дитини не мають права забрати місце в закладі дошкільної освіти та коли її можуть відрахувати.

ЯК ЗАРЕЄСТРУВАТИ ДИТИНУ ДО ДИТСАДКА?

Існує кілька способів зареєструвати дитину до дитсадка. Спосіб реєстрації дитини до закладу дошкільної освіти залежить від того, як цю процедуру організували органи управління освітою.

У більшості міст зареєструвати дитину до дитсадка можна через електронну чергу. Але варто пам’ятати, що електронна черга створюється переважно у великих містах. Стати в цю чергу ви можете одразу після народження дитини.

Якщо у вашому місті чи селищі відсутня електронна черга до дитсадків, то вам необхідно безпосередньо прийти до закладу дошкільної освіти й запитати у керівника закладу, чи є вільні місця. Цей спосіб краще застосовувати, якщо ви знаєте, що у вашому регіоні проживання немає проблем із нестачею місць у дитсадку.

Інколи реєстрацію до дитсадка здійснює безпосередньо управління освітою міста, району чи ОТГ, у такому разі звертатися із цим питанням необхідно саме до цього органу.

Зарахування дітей до державного (комунального) закладу дошкільної освіти здійснюється керівником такого закладу протягом календарного року на вільні місця у порядку черговості надходження заяв про зарахування. Заява про зарахування подається особисто одним із батьків або іншим законним представником дитини.

Прийом заяв про зарахування дітей до державного (комунального) закладу дошкільної освіти може організовуватися з використанням системи електронної реєстрації, запровадженої згідно з рішенням відповідного засновника державного (комунального) закладу дошкільної освіти (пункт 8 Положення про заклад дошкільної освіти).

Зарахування дитини здійснюється згідно з відповідним наказом керівника закладу дошкільної освіти.

Щоб дитину прийняли до дитячого садочка, батькам (або особам, що їх замінюють) необхідно надати:

  • заяву про зарахування дитини до закладу дошкільної освіти;
  • копія свідоцтва про народження дитини;
  • медична довідка, видана відповідно до статті 15 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб”, разом з висновком про те, що дитина може відвідувати заклад дошкільної освіти.

Для зарахування дитини з ранніми проявами туберкульозної інфекції, малими формами туберкульозу до державного (комунального) санаторного закладу дошкільної освіти (санаторних груп) до заяви про зарахування додається довідка територіального закладу охорони здоров’я чи протитуберкульозного диспансеру.

Для зарахування дитини до державного (комунального) спеціального закладу дошкільної освіти (спеціальних груп) до заяви про зарахування додається висновок інклюзивно-ресурсного центру про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини щодо виявлених особливостей розвитку (порушень слуху, зору, мовлення, поведінки, опорно-рухового апарату, інтелектуального розвитку чи затримки психічного розвитку).

Для зарахування дитини з особливими освітніми потребами до державного (комунального) закладу дошкільної освіти та утворення інклюзивних груп до заяви про зарахування додається висновок інклюзивно-ресурсного центру про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини.

Для зарахування дитини з інвалідністю до державного (комунального) закладу дошкільної освіти до заяви про зарахування додаються:

  • копія медичного висновку про дитину з інвалідністю віком до 18 років, виданого лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров’я, або копія посвідчення особи, яка одержує державну соціальну допомогу відповідно до Закону України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”;
  • копія індивідуальної програми реабілітації дитини з інвалідністю (пункт 9 Положення про заклад дошкільної освіти).

Докладно про запис до дитячого садочка також на сайті МОН.

ХТО МАЄ ПЕРШОЧЕРГОВЕ ПРАВО НА ЗАРАХУВАННЯ ДО ЗАКЛАДУ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ?

Першочергово до державних (комунальних) закладів дошкільної освіти зараховуються діти, які:

1) проживають на території обслуговування державного (комунального) закладу дошкільної освіти (в разі її встановлення його засновником (засновниками);

2) є рідними (усиновленими) братами та/або сестрами дітей, які вже здобувають дошкільну освіту в такому закладі дошкільної освіти;

3) є дітьми працівників такого закладу дошкільної освіти;

4) належать до категорії дітей з особливими освітніми потребами, що зумовлені порушеннями інтелектуального розвитку та/або сенсорними та фізичними порушеннями;

5) належать до категорії дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, які влаштовані під опіку, у прийомну сім’ю, дитячий будинок сімейного типу, патронатну сім’ю, а також усиновлених дітей;

6) перебувають у складних життєвих обставинах та на обліку в службах у справах дітей;

7) діти з числа внутрішньо переміщених осіб чи діти, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів;

8) мають право на першочергове зарахування до закладів освіти відповідно до закону.

Під час подання заяви про зарахування дитини до державного (комунального) закладу дошкільної освіти один з батьків або інший законний представник дитини повинен пред’явити оригінал документа, що підтверджує право на першочергове зарахування дитини, та зазначити його реквізити у заяві. У разі коли право на першочергове зарахування не підтверджено, дитина зараховується до державного (комунального) закладу дошкільної освіти на загальних підставах.

Після зарахування до державного (комунального) закладу дошкільної освіти дітей, які належать до категорій, визначених цим пунктом, здійснюється зарахування на вільні місця інших дітей, батьками або іншими законними представниками яких подано в установленому порядку заяви про зарахування (пункт 10 Положення про заклад дошкільної освіти).

КОЛИ ЗА ДИТИНОЮ ЗБЕРІГАЄТЬСЯ МІСЦЕ В ЗАКЛАДІ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ?

У державних та комунальних закладах дошкільної освіти за дитиною зберігається місце за таких умов:

  • у разі хвороби вихованця, його санаторного лікування, реабілітації;
  • у разі карантину в закладі дошкільної освіти;
  • на час відпустки одного з батьків або іншого законного представника дитини;
  • у літній оздоровчий період.

Вихованці старшого дошкільного віку, які здобувають дошкільну освіту у державному (комунальному) закладі дошкільної освіти та на початок літнього періоду є такими, яких зараховано до закладу загальної середньої освіти, за бажанням одного з батьків або іншого законного представника дитини можуть продовжувати здобувати дошкільну освіту в державному (комунальному) закладі дошкільної освіти до кінця літнього періоду (пункт 12 Положення).

Порядок зарахування, відрахування та переведення дітей до приватних, корпоративних закладів дошкільної освіти визначається їх засновником (засновниками) (пункт 14 Положення).

Звертаємо увагу, що це Положення не поширюється на будинки дитини, дитячі будинки сімейного типу, дитячі будинки інтернатного типу, центри розвитку дитини. Їхня діяльність регулюється відповідними положеннями про ці заклади.