Редакція матеріалу від: 20.01.2021, 18:11

Відповідальність за порушення законодавства про захист персональних даних

Відповідальність за порушення законодавства про захист персональних даних визначається в Кодексі України про адміністративні правопорушення,статтями 188-39 та 188-40

Якщо порушник не виконує законні вимоги (приписи) Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини чи визначених ним посадових осіб секретаріату Уповноваженого щодо запобігання або усунення порушень законодавства про захист персональних даних – на нього накладається штраф від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а на посадових осіб, громадян – суб’єктів підприємницької діяльності – від трьохсот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Якщо таке порушення вчинялося повторно впродовж року, і особа вже піддавалася адміністративному стягненню, на неї накладається штраф від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а на посадових осіб, громадян – суб’єктів підприємницької діяльності – від п’ятисот до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За недодержання встановленого законодавством про захист персональних даних порядку захисту персональних даних, що призвело до незаконного доступу до них або порушення прав суб’єкта персональних даних, накладається штраф на громадян від ста до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, громадян – суб’єктів підприємницької діяльності – від трьохсот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Якщо ж упродовж року таке порушення вчинене повторно, й особа піддавалася адміністративному стягненню – на неї накладається штраф від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (стаття 188-39 КУпАПу).

Невиконання законних вимог Уповноваженого або представників Уповноваженого тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб, громадян – суб’єктів підприємницької діяльності від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (стаття 188-40 КУпАПу).

Порушення недоторканності приватного життя карається статтею 182 Кримінального кодексу України. Так, незаконне збирання, зберігання, використання, знищення, поширення конфіденційної інформації про особу або незаконна зміна такої інформації, крім випадків, передбачених іншими статтями цього Кодексу, – караються штрафом від п’ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років. Ті самі дії, вчинені повторно, або якщо вони заподіяли істотну шкоду охоронюваним законом правам, свободам та інтересам особи, – караються арештом на строк від трьох до шести місяців або обмеженням волі на строк від трьох до п’яти років, або позбавленням волі на той самий строк.

Істотною шкодою у цій статті, якщо вона полягає у заподіянні матеріальних збитків, вважається така шкода, яка в сто і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян стаття 182 Кримінального кодексу України.