Учнівське самоврядування – це спосіб залучення до учнів до систематичної участі у навчально-виховному процесі. Самоврядування – самостійна діяльність учнів, яка відбувається за координації відповідального педагога.

Кожен громадянин має конституційні права на свободу участі у громадських асоціаціях, професійних спілках та інших інститутах громадянського суспільства, про що зазначено у статті 36 Конституції України. Одним із таких є право здобувачів освіти на громадське самоврядування в закладі освіти.

Це важливий механізм щодо захисту прав і інтересів, адже учні, студенти, вихованці мають право колективно вирішувати питання організації й забезпечення освітнього процесу в закладі освіти, брати участь у громадському нагляді та в управлінні закладом освіти в межах повноважень, організовувати дозвілля й оздоровлення.
Громадське самоврядування в закладі освіти дає можливість здобувачам освіти набути досвіду участі в житті суспільства, впливу на прийняття державних і місцевих рішень, захисту й дотримання власних прав і прав інших осіб. Активне громадянське суспільство є важливим елементом забезпечення демократії в кожній країні, зокрема в Україні. Свідома активна громадянська позиція, набута у шкільні чи студентські роки, зазвичай зберігається й надалі в дорослому житті.