Редакція матеріалу від: 11.10.2021, 09:05
Здобувач освіти, який навчається в українському закладі дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти на контрактній формі навчання, або член його сім’ї першого ступеня споріднення, має право на певну компенсацію вартості освітніх послуг, тобто податкову знижку на навчання, якщо він сплачував кошти на користь цих закладів. Це передбачається підпунктом 166.3.3. статті 166 Податкового кодексу України.
Тобто заклад освіти повинен бути юридичною особою, мати ліцензію на провадження освітньої діяльності, спрямованої на організацію, забезпечення та реалізацію освітнього процесу у формальній та/або неформальній освіті. Заклад освіти має надавати освітню послугу – комплекс визначених законодавством, освітньою програмою та/або договором дій, що мають визначену вартість та спрямовані на досягнення здобувачем освіти очікуваних результатів навчання (стаття 1 Закону України “Про освіту”).
Податкова знижка для фізичних осіб, – документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку – резидента у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів – фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених цим Кодексом (підпункт 14.1.170. статті 14 Податкового кодексу України).
Простіше кажучи, податкова знижка – це можливість громадянина повернути частину сплаченого загальнодержавного податку на доходи за певні послуги, які були здійснені протягом звітного податкового року платником податку. Витрати мають підтверджуватися платіжними та розрахунковими документами, зокрема квитанціями, фіскальними або товарними чеками, що ідентифікують продавця послуг і особу, яка звертається за податковою знижкою, а також копіями договорів за їх наявності, в яких обов’язково відображається вартість таких послуг і строк оплати за такі послуги (підпункт 166.2.1 статті 166 Податкового кодексу України).
Податкова знижка буває різна. Вона може включати витрати за користування іпотечним житловим кредитом, благодійні внески неприбутковим організаціям, витрати за навчання та багато інших витрат. Повний перелік витрат, за які можна отримати податкову знижку, визначається пунктом 166.3. статті 166 Податкового кодексу України.
За даними Державної податкової служби, приміром, у 2019 зі 147,3 тисячі громадян, які звернулися за податковою знижкою, 80% громадян хотіли отримати знижку саме за витрати на навчання, й у 2020 році держава компенсувала 216,3 млн грн плати за контрактну форму навчання 77,4 тисяч українців. Тобто саме знижка за витрати на оплату навчання користується найбільшою популярністю. Але з цих статистичних даних можна зробити висновки, що громадяни порівняно мало користуються своїм правом на податкову знижку. Припускаємо, що частина громадян або зовсім не знають про таке право, або не знають, як саме можна отримати податкову знижку. Як пише “Економічна правда”, у 2018-2019 навчальному році на контрактній формі навчання у вітчизняних закладах вищої освіти навчалося до 800 тисяч студентів, проте за податковою знижкою звернувся лише кожен сьомий із них.