Відповідно до частини 1 статті 15 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування”, допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі страхових виплат, які повністю або частково компенсують втрату заробітної плати (доходу), у разі настання одного з таких страхових випадків, серед яких, зокрема тимчасова непрацездатність внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, а також тимчасова непрацездатність на період реабілітації внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві. Відповідно до частини 1 статті 23 цього ж Закону, підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності є листок непрацездатності.
Але, згідно з листом Пенсійного фонду України від 22.02.2023 р. № 2800-030401-8/9101, оскільки під час простою відбувається зупинення роботи, яке унеможливлює виконання роботи працівником, у нього у разі хвороби або травми, тривалість якої співпадає з часом простою, не настає стан тимчасової непрацездатності в цей період. Застрахована особа в період перебування у простої в будь-якому разі отримує компенсаційну виплату за невідпрацьований час у розмірі не нижче від двох третин тарифної ставки. У разі настання в застрахованої особи одного із страхових випадків, визначених пунктами 1 – 9 частини першої статті 15 Закону, в період перебування її у простої не з вини працівника втрати заробітної плати не відбувається, тому здійснювати виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності як компенсацію втраченого заробітку немає підстав.
Водночас у листі Пенсійного фонду України наголошується, що якщо у період простою не з вини працівника була необхідність виходу працівника на роботу і в дні виходу на роботу настала тимчасова непрацездатність працівника, через яку він втрачає за ці дні заробітну плату, допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується та має оплачуватися на загальних підставах.
Додаткова література та публікації:
- Зміни в розподілі освітньої субвенції для оплати праці педагогічних працівників у 2023 році // Сайт освітнього омбудсмена України. — 11.01.2023.
- Як виплачувати заробітну плату працівникам закладів освіти під час воєнного стану // Сайт освітнього омбудсмена України. — 06.03.2022.
- Простій на підприємстві під час воєнного стану: умови, податки // Сайт LIGA ZAKON. — 02.08.2022.
Матеріал підготовлено у рамках проєкту «Про.Спільноти: безпечне та сприятливе середовище для навчання дітей», який реалізує Центр інноваційної освіти «Про.Світ» за підтримки ULEAD з Європою та у співпраці зі Службою освітнього омбудсмена.