Законодавство дозволяє державним та комунальним закладам загальної середньої освіти надавати платні послуги. Однак варто враховувати ряд умов, зокрема:
- прозорість надання таких послуг;
- добровільність їх отримання;
- платні послуги не мають перешкоджати освітньому процесу та реалізації освітньої програми.
Частина 3 статті 78 Закону України “Про освіту” визначає, що державні та комунальні заклади освіти мають право надавати платні освітні та інші послуги, перелік яких затверджує Кабінет Міністрів України. Засновники відповідних закладів освіти мають право затверджувати переліки платних освітніх та інших послуг, що не увійшли до переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 5 статті 59 Закону України “Про повну загальну середню освіту”, державні, комунальні заклади загальної середньої освіти можуть надавати платні освітні та інші послуги, перелік яких затверджує Кабінет Міністрів України. Керівник державного, комунального закладу загальної середньої освіти визначає перелік платних освітніх та інших послуг, що надаються закладом освіти, із зазначенням часу, місця, способу та порядку надання кожної з послуг, їх вартості та особи, відповідальної за їх надання.
Державні, комунальні заклади загальної середньої освіти не можуть надавати (повністю чи частково) платні освітні послуги для досягнення їх учнями результатів навчання (компетентностей), визначених державними стандартами.
У державних і комунальних закладах освіти під час освітнього процесу, що забезпечує досягнення результатів навчання, передбачених освітньою програмою закладу освіти, не можуть проводитися платні заходи чи надаватися платні послуги.
Учні та їхні батьки можуть отримувати в закладі загальної середньої освіти платні освітні та інші послуги виключно на добровільних засадах.
Платні послуги не мають перешкоджати освітньому процесу та реалізації освітньої програми.
Частина 3 статті 4 Закону України “Про освіту” визначає, що держава гарантує усім громадянам України та іншим особам, які перебувають в Україні на законних підставах, а також кожній дитині незалежно від підстав її перебування в Україні право на безоплатне здобуття повної загальної середньої освіти відповідно до стандартів освіти.
Відповідно до пункту 6 статті 54 Закону України “Про освіту” відволікання педагогічних, науково-педагогічних і наукових працівників від виконання професійних обов’язків не допускається, крім випадків, передбачених законодавством.
Залучення здобувачів освіти під час освітнього процесу до виконання робіт чи до участі у заходах, не пов’язаних з реалізацією освітньої програми, забороняється, крім випадків, передбачених рішенням Кабінету Міністрів України (пункт 5 статті 53 Закону України “Про освіту”).
Щодо забезпечення принципів добровільності та прозорості, то розглянемо це на прикладі надання платних освітніх послуг. Це визначається Порядком надання платних освітніх послуг державними та комунальними навчальними закладами, який затверджений наказом Міністерства освіти і науки України, Міністерства економіки України, Міністерства фінансів України від 23.07.2010 р. № 736/902/758 (далі – Порядок 1). Цей Порядок регулює, зокрема, проведення майстер-класів, занять у гуртках, факультативів понад обсяги, встановлені навчальними планами, а також платних освітніх заходів у позанавчальний час.
Добровільність надання платних освітніх послуг
Для того, щоб діти могли отримувати платні освітні послуги, батьки мають ДОБРОВІЛЬНО написати відповідну заяву керівнику закладу освіти на отримання таких послуг. Відповідно до пункту 1.6 Порядку 1, платні освітні послуги надаються, зокрема, на підставі письмової заяви фізичної особи. При цьому керівник закладу освіти не має права примушувати здобувачів освіти та їхніх батьків отримувати будь-які платні послуги у сфері освітньої діяльності, чи то відвідування майстер-класів, чи то освітніх заходів у позанавчальний час.
Учні та їхні батьки можуть отримувати в закладі загальної середньої освіти платні освітні та інші послуги виключно на добровільних засадах (пункт 5 статті 59 Закону України “Про повну загальну середню освіту”).
Прозорість надання платних освітніх послуг
Заклад освіти повинен забезпечувати на своєму вебсайті, а в разі відсутності – на вебсайті засновника, відкритий доступ до такої інформації як перелік додаткових освітніх та інших послуг, їх вартість, порядок надання та оплати – передбачає стаття 30 Закону України “Про освіту”.
До того, як батьки нададуть заяву на отримання послуги, заклад освіти зобов’язаний:
- безоплатно надати батькам повну, доступну та достовірну інформацію щодо порядку та умов надання конкретної платної освітньої послуги, її вартості, порядку та строку оплати;
- оприлюднити вартість платних освітніх послуг – не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку їх надання (пункт 1.4. Порядку 1).
Пункт 2.1 розділу 2 Порядку 1 визначає, що заклад освіти може диференціювати розмір плати за надання платної освітньої послуги, виходячи з ліцензованого обсягу, співвідношення попиту та пропозиції за конкретними напрямами (спеціальностями) навчання на державному (регіональному) ринку освітніх послуг.