У разі реорганізації чи ліквідації закладу загальної середньої освіти засновник зобов’язаний забезпечити учнів можливістю продовжити здобуття загальної середньої освіти на відповідному рівні освіти, про це зазначається у статті 32 Закону України “Про місцеве самоврядування”.
Тобто засновник має запропонувати учням та батькам здобуття середньої освіти в іншому закладі освіти, забезпечити усі умови доїзду шкільним автобусом, створити відповідні умови для навчання, запропонувати роботу педагогам.
Зазвичай у невеликих громадах створюють опорний заклад освіти в одному місті чи селищі та філії цього закладу в невеликих селах, а частину ліквідують.
Водночас така реорганізація та ліквідація викликає великий спротив батьків та педагогів.
Тому освітній омбудсмен у своїй статті “Реорганізація освітньої мережі в умовах воєнного стану” зазначає, що під час реорганізації та ліквідації закладів освіти варто здійснити аналіз поточного стану та перспектив розвитку освітньої мережі, зокрема щодо демографічної ситуації та прогнозу, спроможності, фактичної та прогнозованої наповнюваності освітньої мережі. Під час реформування мережі необхідно здійснити всі необхідні дії для дотримання прав учасників освітнього процесу. Особливу увагу освітній омбудсмен радить приділити комунікації з громадою стосовно планів реорганізації освітньої мережі: проводити громадські обговорення, зустрічатися з педагогами та батьками і переконувати у необхідності ліквідації, показуючи переваги якості освіти в іншому закладі освіти, здійснювати роз’яснення на вебсайтах, соціальних мережах, комунікувати з медіа тощо.
Матеріал підготовлено у рамках проєкту «Про.Спільноти: безпечне та сприятливе середовище для навчання дітей», який реалізує Центр інноваційної освіти «Про.Світ» за підтримки ULEAD з Європою та у співпраці зі Службою освітнього омбудсмена.