Редакція матеріалу від: 11.10.2021, 08:42
Видання паперових підручників з окремого навчального предмета здійснюється один раз на п’ять навчальних років з розрахунку до 120% максимальної кількості здобувачів освіти за наступні п’ять навчальних років та фактичної кількості педагогічних працівників – Порядок забезпечення підручниками та посібниками здобувачів повної загальної середньої освіти і педагогічних працівників)
Якщо у закладі освіти не вистачає підручників, а батьків просять їх купити, то не поспішайте це робити. Зверніться до керівника школи та/або начальника управління освіти вашого міста/селища/ОТГ. Покрокові рекомендації щодо вирішення проблеми нестачі підручників пропонуються як для батьків, так і для керівників закладів освіти, і працівників органів управління освітою.
Закликаю заклади освіти не чекати початку навчального року, щоб вирішувати проблему нестачі підручників. У кожного закладу освіти та їх засновників формується резервний фонд підручників. Наприкінці навчального року або влітку кожен заклад освіти, звіривши наявність підручників у фонді та співставивши їх із кількістю учнів, може вирахувати їх потребу для кожного класу.
Перший крок, коли не вистачає підручників: звернутися до засновника – відповідного органу управління освітою з проханням здійснити перерозподіл підручників у межах територіальної одиниці. Заклад освіти має право отримувати необхідні паперові підручники з інших резервних фондів. Рішення про передачу підручників іншим закладам освіти приймає засновник або керівник закладу освіти (якщо заклад освіти веде бухгалтерський облік самостійно та при ньому сформовано резервний фонд), що передає відповідні підручники та посібники. Передача підручників (крім електронних) та посібників оформляється актом приймання-передачі або іншим документом, що підтверджує факт передачі цих підручників та посібників.
Другий крок. Якщо в межах територіальної одиниці відсутні потрібні підручники, представнику місцевого органу управління освітою, зібравши усі потреби від шкіл, варто звернутися до обласного департаменту освіти. Саме цей орган збирає інформацію про нестачу підручників та приймає рішення про перерозподіл підручників та посібників між адміністративно-територіальними одиницями відповідної області, щоб запобігти можливому незабезпеченню учнів та вчителів підручниками (пункт 15 та 16 Порядку.
Якщо в межах області також відсутні підручники, яких так потребують учні та педагоги, наступний, третій крок – заклад освіти або управління освітою відповідного міста (селища) або обласний департамент (управління) освіти може звернутися до спеціального резервного фонду підручників, за зберігання та видачу з нього підручників відповідає Інститут модернізації змісту освіти https://imzo.gov.ua/pro-imzo/kontakti/ (пункт 14 Порядку ). У листі до цієї установи необхідно вказати назви підручників, клас, авторів та якої кількості підручників не вистачає. Можна також описати ваші дії щодо забезпечення підручниками на рівні міста (селища, ОТГ) та області.
Резервний фонд має вміщувати до 1500 примірників кожної назви підручників та посібників українською мовою. Від 10 до 500 примірників кожної назви мовою національних меншин, відповідно до прогнозованої кількості здобувачів повної загальної середньої освіти. Та від 1 до 200-от примірників з кожної назви для учнів з особливими освітніми потребами, залежно від їх прогнозованої кількості (пункт 14 Порядку).