У пункті 30 статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування” зазначається, що реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради.
Але такому рішенню має передувати певна процедура, яка зазначена у статті 32 Закону України «Про повну загальну середню освіту»):
- Розробка проєкту документа – плану реорганізації освітньої мережі громади та/або проєкту рішення засновника – відповідної ради про ліквідацію.
- Оприлюднення документа(ів) не менше ніж за один рік до прийняття відповідного рішення.
- Проведення громадського обговорення документа(ів).
- Інформування та співпраця з профспілкою.
- Опрацювання проєктів документів з урахуванням результатів обговорення.
- Винесення документів на розгляд ради громади.
- Затвердження рішення на засіданні ради громади про ліквідацію, у якому зазначити про забезпечення прав учасників освітнього процесу, організації підвезення здобувачів освіти (за потреби), утворення ліквідаційної комісії, передачу майна та подання пропозиції щодо використання приміщень.
- Попередження працівників закладу освіти про ліквідацію з дотриманням вимог чинного законодавства про працю.
- Забезпечення проведення усіх організаційно-правових заходів та ліквідаційних процедур, пов’язаних з ліквідацією юридичної особи, відповідно до вимог законодавства.
Зверніть увагу, що термін громадського обговорення цих документів може змінитися до трьох місяців. Адже у вересні 2023 року до Верховної Ради України подано законопроєкт 10083 про внесення змін до статті 32 Закону України “Про повну загальну середню освіту” щодо спрощення умов трансформації освітньої мережі, у якому пропонується скоротити термін оприлюднення проєкту рішення щодо оптимізації освітньої мережі з одного року до трьох місяців.
Матеріал підготовлено у рамках проєкту «Про.Спільноти: безпечне та сприятливе середовище для навчання дітей», який реалізує Центр інноваційної освіти «Про.Світ» за підтримки ULEAD з Європою та у співпраці зі Службою освітнього омбудсмена.