Редакція матеріалу від: 02.01.2020, 14:16
Відповідно до статті 34 Конституції України, кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб – на свій вибір. Здійснення цих прав може бути обмежене законом. Зйомки, наприклад, на мобільний телефон є не що інше як збирання інформації.
Не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини стаття 32 Конституції України
Крім Конституції України право на інформацію закріплене у Законі України «Про інформацію», Цивільному кодексі України та інших законах.
Згідно з частиною 2 статті 11 Закону України «Про інформацію», не допускаються збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та захисту прав людини.
Відповідно до частини 1 статті 21 Закону України «Про інформацію», інформація про фізичну особу є конфіденційною інформацією. Однак зйомки протиправних дій посадових осіб чи громадян не підпадають під обмеження щодо збирання інформації, що наведені вище, оскільки є реалізацією права особи на власний захист.
Також відповідно до статті 307 Цивільного кодексу України фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою. Згода особи на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку припускається (згода за умовчанням), якщо зйомки проводяться відкрито на вулиці, на зборах, конференціях, мітингах та інших заходах публічного характеру.
Фізична особа, яка погодилася на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку, може вимагати припинення їх публічного показу в тій частині, яка стосується її особистого життя. Така згода може виражатись як у письмовій, так і в усній формі та має бути отримана до початку зйомки. Але даючи згоду на зйомку, особа може не давати згоди на публікацію власного зображення.
Знімання фізичної особи на фото-, кіно, теле- чи відеоплівку, в тому числі таємне, без згоди особи може бути проведене лише у випадках, встановлених законом.
Враховуючи вищенаведене, керуючись ст. 32 Конституції України та Рішенням Конституційного Суду України
зйомки на мобільний телефон (що є збиранням інформації) ПРОТИПРАВНИХ ДІЙ, що здійснюється особою, яка займає посаду, пов’язану з виконанням функцій держави або органів місцевого самоврядування, посадових або службових повноважень, допускаються без їх дозволу за умови, що зйомки спрямовані на захист прав людини.
Хочемо попередити, що використання цих матеріалів як належних доказів у суді може бути проблематичним.