Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2024 № 841 «Про початок навчального року під час воєнного стану в Україні» тривалість 2024/2025 навчального року в закладах загальної середньої освіти встановлено з 02.09.2024 до 30.06.2025. Обласні та Київська міська військові адміністрації разом із засновниками закладів освіти мають забезпечити організацію початку навчального року залежно від безпекової ситуації в кожній окремій адміністративно-територіальній одиниці.

Міністерство освіти і науки України поінформувало (лист МОН від 23.08.2024 № 1/15281-24) про особливості організації нового навчального року  у закладах загальної середньої освіти в умовах правового режиму воєнного стану.

Структуру і тривалість навчального тижня, навчального дня, занять, відпочинку між ними, форми організації освітнього процесу визначає педагогічна рада закладу освіти в межах часу, передбаченого освітньою програмою, відповідно до обсягу навчального навантаження, встановленого навчальним планом, та з урахуванням вікових особливостей, фізичного, психічного та інтелектуального розвитку здобувачів освіти, особливостей регіону тощо.
Рекомендовано вжити заходи щодо оптимізації термінів проведення навчального року, зокрема визначення дат початку та закінчення канікул у зимовий період, відповідно до безпекової та соціально-гуманітарної ситуації,а також погодних умов. Також, за можливості, застосовувати гнучкий підхід до організації освітнього процесу з урахуванням світлового дня, використання змішаного формату навчання, ущільнення навчальних програм тощо.

В умовах воєнного стану важливим завданням  питання безпеки учасників освітнього процесу. Для безпечного старту нового 2024/2025 навчального року обласні військові адміністрації та засновники закладів загальної середньої освіти мають створити відповідні умови.
З метою забезпечення укриття учасників освітнього процесу в закладах освіти, що не мають захисних споруд цивільного захисту, 13.08.2024 прийнято постанову Кабінету Міністрів України № 926 «Про реалізацію експериментального проєкту щодо створення в будівлях і спорудах закладів освіти захищених просторів (приміщень для фізичного захисту)». Документ розроблено відповідно до Методики оцінки ризиків безпеки в системі освіти, пов’язаних зі збройною агресією російської федерації проти України.
Облаштування таких просторів можливе в підвальних, цокольних та, як виняток, на перших поверхах лише в закладах освіти, розташованих на території територіальних громад із задовільним та помірним рівнем ризику безпеки в системі освіти. При цьому використання безпечних приміщень є тимчасовим рішенням та не позбавляє обов’язку керівників і засновників закладів освіти від облаштування захисних споруд цивільного захисту, які відповідають чинному законодавству.

Заклади освіти організовують здобуття загальної середньої освіти в очній (денній) формі, у тому числі із застосуванням змішаного навчання, та/або дистанційній формі, у тому числі створюючи дистанційні класи, за індивідуальною формою (екстернатною (екстернатом), сімейною (домашньою), педагогічним патронажем), очною (вечірньою), заочною, мережевою формами.

Серед пріоритетних напрямів діяльності Міністерства освіти і науки України, органів місцевої влади – відновлення доступу до очної освіти для якомога більшої кількості дітей там, де дозволяє безпекова ситуація, а також підвищення ефективності дистанційного формату навчання.

У межах реалізації комплексної політики «Школа офлайн» Міністерством освіти і науки України розроблено Порядок та умови здобуття загальної середньої освіти в комунальних закладах загальної середньої освіти в умовах воєнного стану в Україні, затверджені відповідним наказом МОН від 07.08.2024 № 1112 “Про затвердження Порядку та умов здобуття загальної середньої освіти в комунальних закладах загальної середньої освіти в умовах воєнного стану в Україні” (далі – Порядок та умови).

Цей наказ є частиною комплексної політики «Школа офлайн», яку реалізує Міністерство освіти і науки України з метою створення умов в закладах загальної середньої освіти для залучення дітей до очного навчання та поліпшення якості дистанційної освіти. Дія цього документа не поширюється на комунальні заклади спеціалізованої освіти та спеціальні заклади загальної середньої освіти.

З метою забезпечення безпеки учасників освітнього процесу на території, контрольованій органами державної влади України, здобуття загальної середньої освіти може здійснюватися в очній (денній) формі, у тому числі із застосуванням змішаного навчання.

У разі, якщо в закладі освіти не дотримуються вимоги, визначеної Порядком та умовами щодо функціонування в очному форматі, такий заклад може обрати дистанційну форму навчання, керуючись Положенням про дистанційну форму здобуття повної загальної середньої освіти, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 08.09.2020 № 1115.
Також передбачено можливості для задоволення індивідуальних освітніх потреб учнів із категорії внутрішньо переміщених осіб, тих, які перебувають за кордоном, та проживають на тимчасово окупованих територіях.
Акцентуємо увагу на важливості застосування індивідуального підходу до кожного учня/учениці в найкращих інтересах дитини для дотримання її права на продовження здобуття освіти.

Зауважуємо, що відповідно до пункту 2 наказу МОН від 07.08.2024 № 1112 положення, викладені в Порядку та умовах, повинні бути реалізовані станом на дату початку 2025/2026 навчального року. У новому ж 2024/2025 навчальному році вони мають бути запроваджені в регіонах, де дозволяє безпекова ситуація, та закладах загальної середньої освіти, у яких створені безпечні умови для здобувачів освіти, педагогічних та інших працівників.
Наголошуємо, що в умовах перманентного виклику для всієї системи освіти та всіх учасників освітнього процесу питання безпеки при визначенні формату проведення навчальних занять у закладі освіти в новому 2024/2025 навчальному році є ключовим у діяльності керівників усіх рівнів.