Найскладніша та, напевно, найбільш болюча ситуація щодо тих дітей, які були примусово депортовані в росію чи білорусь. Адже на рівні держави ми достеменно не знаємо, ні скільки наших дітей було депортовано на ці території, ні що з ними.
Дітей депортують під приводом оздоровчого відпочинку або передають на всиновлення в російські сім’ї. Й зрозуміло, що в таких ситуаціях, на превеликий жаль, діти залишаються повністю без доступу до української освіти. До того ж так ми насамперед втрачаємо наших дітей, наше покоління.
І наше головне завдання – напрацьовувати механізми пошуку та повернення депортованих дітей. “Альменда” наводить приклади, коли дітей вдавалося повертати завдяки розголосу ситуації. На нашу думку, також дуже важливо, аби батьки, в яких забрали дітей, не мовчали й повідомляли про це там, де це можливо. Ми розуміємо страх батьків за життя дитини, страх за те, що вони більше не зможуть побачити свою дитину, знайти її, але саме розголос збільшує шанси на повернення дитини. Водночас не всі депортовані діти мають родини, це також і діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування. Тут такий розголос мають надавати заклади, в яких проживали ці діти до депортації.
Водночас 14.11.2022 року набрав чинності Порядок реалізації експериментального проекту щодо оформлення на території України посвідчення особи на повернення в Україну.
Порядок визначає процедуру реалізації експериментального проекту щодо оформлення на території України посвідчення особи на повернення в Україну громадянам України, а також особам, визнаним Україною особами без громадянства, або особам без громадянства, які постійно проживають в Україні, що примусово переміщені на територію держави, визнаної Україною державою-агресором або державою окупантом, на ім’я яких із застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру оформлено паспорт громадянина України та/або паспорт громадянина України для виїзду за кордон, або посвідку на постійне проживання, або посвідку на тимчасове проживання або стосовно яких прийнято рішення про визнання особою без громадянства чи наявна інформація про оформлення паспорта громадянина України, яка зафіксована у формі електронних даних у відомчій інформаційній системі ДМС, а також особам до 18 років, стосовно яких відсутня інформація в Реєстрі або відомчій системі ДМС (пункт 1 Порядку).
Відповідно до пункту 1 цього Порядку, оформлення посвідчення особі (без її присутності) здійснюється у відомчій системі ДМС на підставі звернення одного з батьків або іншого законного представника особи до 18 років, подружжя, повнолітньої дитини, рідного (повнорідного, неповнорідного) брата/сестри або офіційного звернення Мінреінтеграції. Оформлення посвідчення здійснюється безоплатно протягом п’яти робочих днів з дня подання заяви-анкети. Посвідчення оформляється строком дії до трьох місяців. (пункт 3 Порядку).
Дуже сподіваємося, що затверджений Порядок буде сприяти поверненню наших дітей.